On-line měření tepla v bytech neslouží jenom pro rozúčtování!
Použití denostupňové metody (dále jen DS metody) pro registraci a rozúčtování tepla v bytových domech. Lze spravedlivě rozúčtovat náklady na vytápění v paneláku? Online měření přináší uživateli a provozovateli bytového domu nebo komerčního objektu řadu důležitých informací, které lze využít pro nastavení a řízení provozu systému vytápění.
Připomínám, že online aplikace DS metody spočívá v měření teploty v intervalech 15-20 minut v jednotlivých místnostech domu. Tím získáme dokonalý obrázek o tepelných poměrech v jednotlivých bytech, takže vidíme, jak je zregulována otopná soustava našeho domu, ale také to, jak jsou jednotlivé byty užívány z pohledu využití lokální regulace pomocí termostatických ventilů na radiátorech.
Denní snímek průběhu teplot v období zimy můžeme vidět na obrázku. Snímek ukazuje příklad většinového chování uživatelů bytů. Nejteplejší místností je obývací pokoj, v ostatních místnostech uživatel udržuje pomocí lokální regulace teplotu o 1°C nižší. Nicméně byt je přetápěn zhruba o 2°C. Ze snímku můžeme vyčíst, že v domě funguje centrální regulace, noční útlumy jsou nastaveny správně, což se projevuje poklesem teploty až o 2 °C. Uživatel bytu má možnost si zregulovat dodávku tepla do svého bytu na radiátorech. Pokud by tak učinil, ušetřil by na nákladech na vytápění až 10%.
Informace o teplotě jednotlivých místností se dají využít pro odhalení bytů/uživatelů, kteří využívají byt v rozporu s kolaudačním rozhodnutím. To znamená, že mají vypnuté topení, což způsobuje výrazný pokles teploty v místnosti a v tom okamžiku se takový byt stává „vysavačem” tepla od svých sousedů. Z obrázku je patrné, že nedostatečně vytápěné místnosti nasávají teplo od sousedů, protože stěny bytu nejsou dokonalým tepelným izolantem. Podle našich zkušeností se v každém domě takovéto byty objevují. Důvodem nemusí být jenom úmyslné jednání, ale byty mohou být prostě jen neobsazené. Jejich majitelé mohou mít dojem, že po dobu neobsazenosti bytu topit nemusejí a ani si neuvědomují, že „okrádají” své sousedy o drahocenné teplo. O dopadech na sousedy z pohledu nákladů a systému rozúčtování nákladů na teplo podle DS metody bude více v příštím čísle, kde se dozvíte, jak se s tímto problémem DS metoda vypořádává.
Pokud je dům vybaven on-line systémem měření tepla, lze velmi snadno odhalit nevytápěné místnosti podle přehledu teplot jednotlivých místností domu. Na grafu Průměrné teploty pokojů/den (6.2.2014) vidíme teploty jednotlivých místností. Díky tomu mohou jak majitelé bytů, tak i provozovatelé domu ( výbor SVJ), sledovat, jak je dům vytápěn. Na základě těchto faktických dat může provozovatel (výbor SVJ) požádat majitele nevytápěného bytu, aby si přenastavil lokální regulaci na radiátorech tak, aby se teplota v místnosti dostala do normálu 19 – 21 °C.
S DS metodou lze také šetřit náklady. Pokud si z aplikace DS metody uděláte přehled teplot jednotlivých bytů a místností tak, jak je vidět na obrázku, můžeme udělat velmi rychlou analýzu tepelných poměrů ve vašem domě, která nevyžaduje znalosti inženýra – energetika. Z grafu je patrné, že většina bytů je přetápěna. Teplota ve většině bytů se pohybuje v rozsahu 21 °C až dokonce 26°C. V domě, který jsme vzali jako příklad, je přetápěno až 80% bytů. Zde bych chtěl zdůraznit, že taková situace rozhodně není výjimka a setkáváme se s ní často. Tímto způsobem jsou vytápěny prakticky všechny domy, které máme v našem systému. Takto vysokou teplotu v obytných místnostech si většina majitelů rodinných domů nemůže dovolit, protože by náklady na vytápění značně zatěžovaly jejich rodinný rozpočet. V našich geografických podmínkách tvoří teplo a teplá voda nejvyšší náklad na provoz domácnosti. Ve vyhlášce č.194/2007 Sb., která stanovuje pravidla pro vytápění, se dočtete, že byste měli mít v bytě 20°C a v koupelně 24°C. Otázka vnímání tepelné pohody je jistě zvyková záležitost. Nicméně, uvažujeme-li zcela pragmaticky, snížením teploty vytápění o 1°C lze ušetřit asi 4 – 5 % nákladů na vytápění. Ve většině domů je situace podobná jako na uvedeném praktickém příkladu, takže je většinou reálné snížit teplotu až o 2°C. To nám dává možnost bez investičních nákladů, pouze změnou chování, ušetřit až 10% nákladů za vytápění. Například u domu se 100 byty jsou většinou náklady na vytápění okolo 1,5 mil. Kč/rok, což při optimální úspoře 10%/rok znamená, že máte doma 150 tisíc Kč za rok. To jsou zhruba náklady na pořízení online DS metody měření tepla pro takto velký dům. Náklady jsou jenom o málo vyšší než při registraci dodávek tepla pomocí rozdělovačů topných nákladů na radiátorech (tzv. RTN). Určitě to není zanedbatelná částka, ovšem tento systém nám dává všechny potřebné a reálné informace pro skutečně efektivní řízení systému vytápění domu.
Ještě se vrátíme ke grafu rozložení teplot v domě. Vedle přetápěných místností vidíme i místnosti nedotápěné. To může být způsobeno, jak už jsem uvedl, chováním uživatelů bytů, ale může to být i v důsledku hydraulicky nesprávně vyváženého otopného systému. Může to znamenat, že jsou zmíněné místnosti nevytopitelné. Online systém nám ukáže, zda například některá z větví topného systému má nižší výkon než ostatní větve. Naměřená data z online systému jsou výborným podkladem pro odborníka, kterého jste si objednali na vyvážení otopné soustavy. Podle těchto dat může provést regulační zásah do soustavy, aniž by jednal tzv. naslepo, na základě teoretického výpočtu nebo jen na základě toho, že si někdo stěžuje na „zimu”.
Česká společnost SOFTLINK, s.r.o. realizuje vlastní vývoj radiových a komunikačních technologií od roku 1993. V posledních 5 letech se orientuje na vývoj radiových modulů pro dálkové odečty měřidel vody, plynu, elektřiny a tepla. SOFTLINK vyvíjí softwarové aplikace, které poskytují uživatelům automatické zpracování a vyhodnocování dat, on-line odečítaných, z různých měřidel energií a vody. Naše technologie využívají zákazníci z řad SVJ, bytových družstev, administrativní budovy ve státní správě a samosprávě, správci obchodních center a logistických parků. Všechny námi vyvíjené systémy pracují na principu on-line komunikace v reálném čase.
Napsal: Ing. Jaromír Charvát
ZANECHTE KOMENTÁŘ